نسخه رسمی ضد فیلتر تلگرام ایکس، ترفندی برای جمع آوری اطلاعات کاربران ایرانی

Official-version-of-the-anti-filter-X-telegram,-a-trick-to-collect-information-from-Iranian-users

فیلترینگ تلگرام در کشور از روز ۱۰ اردیبهشت ماه آغاز شد و امروز ۴ ماه از این رخداد می‎‌گذرد. با فیلترینگ تلگرام در کشور، بسیاری از کاربران ترجیح دادند به جای مهاجرت به سایر شبکه‌های اجتماعی، همچنان از تلگرام استفاده کنند اما برخی دیگر به استفاده از نسخه‌ های غیر رسمی تلگرام روی آوردند.

بارها و بارها استفاده از نسخه های غیر رسمی تلگرام از نظر امنیتی رد شده است و حتی تیم مدیریت این شبکه‎‌های اجتماعی هم مشخص نیست. با این وجود هنوز هم در بین همه نسخه‌ های غیر رسمی تلگرام، تلگرام طلایی و هاتگرام بیشترین طرفدار را دارند و کاربران زیادی را به خود جذب کرده‌اند.

حالا و پس از گذشت ۴ ماه از فیلترینگ تلگرام در کشور، دوباره موجی از دست به دست شدن نسخه‌ای عجیب از تلگرام راه افتاده است. این بار شاهد تبلیغات گسترده‌ای برای دانلود و نصب برنامه‌ای با نام «نسخه رسمی ضد فیلتر تلگرام ایکس» هستیم. علی رغم این تبلیغات گسترده بررسی‌هایی نشان می‌دهد که این برنامه «نسخه رسمی ضد فیلتر تلگرام ایکس» دارای مشکلات امنیتی بسیاری است که مسلما استفاده عمومی مردم از آن می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

برخی از کارشناسان فناوری اطلاعات بر این باورند که این پیام رسان هم مانند هاتگرام و تلگرام طلایی را شرکت راهکار سرزمین هوشمند که در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر است، توسعه داده است. به گفته آن‌ها «نسخه رسمی ضد فیلتر تلگرام ایکس» چندمین نسخه غیر رسمی تلگرام است که برای دور زدن فیلترینگ عرضه شده است.

مشکلات امنیتی برنامه نسخه رسمی ضد فیلتر تلگرام ایکس

بنا به سخنان این کارشناسان، برنامه‌ای که از آن با نام «نسخه رسمی ضد فیلتر تلگرام ایکس» یاد می‌شود، دسترسی‌های زیادی را از کاربر می‌گیرد حتی می‌تواند نام کاربری و پسورد برنامه فیلترشکن و سایر برنامه‌ها را کنترل کرده و آن‌ها را ذخیره کند.

به گفته این کارشناسان با نصب این برنامه، کاربر به صورت اتوماتیک در کانال‌های تبلیغاتی عضو می‌شود و حتی بدتر اینکه برنامه پیام دعوت خود را برای همه مخاطبین کاربر هم ارسال می‌کند.

توصیه‌هایی برای قربانیان این برنامه مخرب

در صورتی که در دام این برنامه افتاده‌اید و آن را نصب کرده‌اید، برای خلاصی از آن در ابتدا برنامه را حذف کنید و سپس تمامی پسوردهای اینترنتی خود را هم تغییر دهید. حتی پیشنهاد می‌کنیم که برای اطمینان بیشتر، گوشی خود را ریست فکتوری کنید.

سرنوشت نسخه‌ های غیر رسمی تلگرام در ایران

مدت‌هاست که مسئولین برای تعیین تکلیف نسخه های غیر رسمی تلگرام سخنانی را گفته‌اند حتی قرار بود تا ۱۵ شهریورماه این تعیین تکلیف رسما مشخص شود. باید منتظر باشیم تا این چند روز هم سپری شود و سرانجام این برنامه‌ها در کشور مشخص شود. البته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی، چهارشنبه در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» درباره فعالیت این دست برنامه در ایران گفت که مرکز ملی فضای مجازی مسئول تصمیم‌گیری در رابطه با آن‌ها است.

منبع :
rferl