0

حدود 4.5 درصد از استخراج بیت کوین دنیا در ایران انجام می‌شود

Digital currency
بازدید 63

حدود 4.5 درصد از استخراج بیت کوین دنیا در ایران انجام می‌شود

رویترز در مقاله‌ای تشریح کرده است که ایران در حال حاضر 4.5 درصد از کل بیت کوین استخراج شده در سال را به خود اختصاص می‌دهد که از این درآمد برای کاهش اثر تحریم‌ها بهره می‌برد.

استخراج ارزهای دیجیتال با توجه به درآمد بالایی که دارند، در سراسر جهان پرطرفدار هستند. در این بین گزارشاتی از یک شرکت تحقیقاتی در حوزه بلاک چین به نام Elliotic نشان می‌دهد که ایرانیان با استخراج 4.5 درصد از کل بیت کوین در جهان، به صورت سالانه درآمدی حدود صدها میلیون دلار بدست می‌آورند.

به گفته‌ی رویترز ایران از درآمد حاصل از این کار برای واردات کالا و کم کردم اثر تحریم‌های آمریکا (تحریم‌ در زمینه‌های منابع نفتی، بانکی، حمل و نقل و…) بهره می‌برد.

البته این شرکت تحقیقاتی مدعی شده است که تخمین میزان استخراج بیت کوین سخت است و بر اساس داده‌های جمع آوری شده توسط مرکز کمبریج و اعلام میزان برق مصرفی ماینرها توسط شرکت برق ایران (در ماه ژانویه مصرف 600 مگاواتی)، این آمار استخراج بیان شده است.

رویترز در بخشی از این خبر چنین توضیح می‌دهد که همانطور که می‌دانید استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، درواقع استفاده از قدرت پردازشی سیستم‌های بسیار قدرتمند برای حل مسائل پیچیده‌ی ریاضی است. در طی این فرآیند مقدار زیادی برق مصرف می‌شود که در ایران فراوان است.

ایران در سال‌های اخیر استخراج ارزهای دیجیتال را به رسمیت شناخته است و به واسطه‌ی قیمت برق ارزان، ماینرهای زیادی به استخراج رمز ارزها روی آورده‌اند. در این میان ماینرهای چینی هم در ایران فعالیت دارند. رویترز مدعی شده است که از این بیت کوین‌های استخراج شده برای واردات کالاها استفاده می‌شود.

رویترز در ادامه می‌گوید که تحقیقات نشان می‌دهد که ایران استخراج بیت کوین را یک فرصت جذاب برای کاهش تأثیر تحریم‌های اقتصادی می‌داند. در این مطالعه مشخص شده است که برق مصرفی ماینرها از طریق 10 میلیون بشکه نفت خام تأمین می‌شود که تقریباً تنها 4 درصد از کل صادرات نفت ایران در سال 2020 بوده است.

به طور کلی رویترز معتقد است که ارزهای دیجیتال ترفند مناسبی برای کاهش تأثیر تحریم‌ها برای ایران است.

 

اگر قصد خرید و فروش ارز دیجیتال را دارید روی عکس زیر کلیک کنید.

 

aban

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *