حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

سازمان استاندارد زمان توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ را اعلام کرد

سازمان استاندارد زمان توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ را اعلام کرد

این دومین باری است که خبر توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ طی چند ماه گذشته توسط رئیس سازمان استاندارد رسانه ای می شود، خبری که در نوبت قبلی انتشار با واکنشی از سوی خودروسازان همراه نبود و از این رو به نظر نمی رسد که تاثیر چندانی بر روند تولیدات ایران خودرو و سایپا داشته باشد.

براساس یکی از بند های قانون، خودروهایی با عمر بیش از ۱۰ سال نباید در کشور تولید شوند، اما اگر قرار بر اجرای دقیق این قانون باشد، نه تنها پراید و ۴۰۵، بلکه سمند، پرشیا (پارس)، پژو ۲۰۶ و به زودی تندر ۹۰ نیز باید از خطوط تولید خارج شوند.

اما مسلما اولویت با پراید و ۴۰۵ خواهد بود که بیش از ۲۰ سال است به بازار عرضه می شوند و به عنوان کلاسیک ترین خودروهای صفر کیلومتر جهان جایگاهی ویژه دارند.

 

البته در این میان ذکر این نکته واجب است که در سال ۱۳۸۹، سایپا تغییرات نسبتا موثری را بر روی پراید سابق اعمال کرده است و حتی در آن زمان اعلام شد که خودروهای جدید در قالب پروژه x100 (پلت فرم ارتقاء یافته پراید) به قدری با نمونه های قبلی متفاوت هستند که می تواند گفت پراید عملا از خط تولید خارج شده است!

 

بنابراین این شانس برای سایپا وجود دارد که قضیه توقف تولید پراید را به راحتی حدود ۴ سال به تعویق بیاندازد، اما ایران خودرو از سال ۱۳۸۱ تغییر مشخصی را بر روی پژو ۴۰۵ اعمال نکرده است و همچنان این خودرو با موتور پر مصرف و پر استهلاک xu7 به بازار عرضه می شود.

در نتیجه کمترین تغییر در خصوص رعایت نسبی قانون مذکور از سوی ایران خودرو، می تواند توقف تولید پیشرانه xu7 باشد که اتفاقا بر روی سمند و پارس نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
سازمان استاندارد زمان توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ را اعلام کرد [به روز رسانی]- دی ۹۸

وحید مرندی مقدم، معاون نظارت سازمان استاندارد امروز در نشستی خبری با اعلام اینکه از سال ۹۶ استاندارهای خودرو به ۸۵ گانه ارتقا پیدا کرد، اظهارکرد: «در خودروهای داخلی اعمال این استانداردهای جدید در ۳ مرحله اعمال شد به نحوی که نخستین مرحله اول دی ماه ۹۶ دومین مرحله اول دی ماه ۹۷ و مرحله سوم امروز ( اول دی ماه ۹۹) اجرایی شد.»

 

براین اساس، خودروی پژو ۴۰۵ در تاریخ اول تیرماه ۹۹ دیگر تولید و شماره‌گذاری نخواهد شد و فقط مجوز تولید به صورت گاز سوز آنهم برای استفاه تاکسی و محدود دارد.

معاون نظارت سازمان استاندارد اضافه کرد: «علاوه بر این تولید خودروهای پراید۱۱۱، پراید ۱۳۱ و پراید ۱۳۲ هم در تاریخ اول مرداد ماه سال ۹۹ متوقف خواهد شد.»

 

وی در خصوص تکلیف خریداران خودرو که این روزها در پیش فروش شرکت‌های خودرو ساز شرکت می‌کنند، گفت: «بعد از تاریخ‌های عنوان شده به هیچ عنوان این محصولات تولید و شماره‌گذاری نخواهد شد.»
پلیس: پراید و پژو ۴۰۵ از سال آینده شماره گذاری نمی شوند [به روز رسانی] – آذر ۹۸

 

سردار هادیانفر در نشست خبری امروز خود (چهارم آذر ماه ۱۳۹۸) تاکید کرد «با تحلیل ۱۱ سال تصادفات اتفاق افتاده در کشور متوجه شدیم با توجه به فراوانی خودرو در کشور ۲ خودرو پراید و ۴۰۵ بیشترین آسیب‌ها را در تصادفات می‌بینند، یکی از مشکلات پراید در تصادفات خارج کردن مجروحان و اجساد از آن علاوه بر آسیب‌دیدن این خودرو در تصادفات است. در نهایت پس از تهیه گزارش مفصل و ارائه آن به ارگان‌های ذی‌ربط، آنها متقاعد شدند که خودروی جایگزین پراید و ۴۰۵ با قیمت مناسب در دسترس عموم قرار گیرد.»

Farsdigital
ارسال دیدگاه
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X